22.11.18

Erivajadustega inimesed annavad endast parima

Aasta alguses alustas Mondo koostööd Põhja-Uganda Gulu linna lähedal asuva erivajadustega inimesi koondava õmblusgrupiga Lugoro Tutte Disabled Group. Grupp asutati 2010. aastal, aga aktiivsemalt hakati tegutsema alles 2017. aasta novembris, kui renditi ühiselt ruumid oma toodete valmistamiseks ja müügiks. Eelmisel nädalal lõpetas sama grupi juures õmbluskursused lähikogukondadest pärit viis erivajadustega inimest.

„Lugoro Tutte“ grupp Uganda

Pildil kohtub Siisi grupi liikmetega ning arutab eelseisvat kohtumist KDI grupi esindajatega ning edasisi koolitusi.

Uganda maapiirkonnas on erivajadustega inimeste elu keerulisemgi kui linnas. Palgalisi töökohti on väga vähe ning perekonnad toituvad enda maalappidel kasvatatud toidust. Üksikutel töökohtadel töötavad mehed, naiste ülesandeks on hoolitseda majapidamise eest ning harida põldu. Tõustakse varavalges ning hommikupoolikud töötatakse kaevates, rohides või vilja korjates. Ülejäänud saak müüakse maha kord nädalas toimuval turupäeval, kuhu kõnnitakse jala pikki vahemaid. Pärastlõunal kantakse majapidamisse 20 liitriste kanistrite kaupa vett. Erivajadustega naistel on sellises igapäevases elukorralduses väga raske kohta leida. Neil pole võimalik panustada põlluharimisse, käia kaevul vett toomas, ega turul kaupa müümas. Puudub ka ühistranspordi võimalus.

Lugoro Tutte Disabled Gruppi kuulub seitse aktiivset liiget – neist kaks erivajadustega naist ja kaks erivajadustega meest. Ülejäänud liikmed on teiste pereliikmed. Liikmetest kaks on ülikooli haridusega, kuid nende liikumispuudega kaasnevad eelarvamused ning töö leidmine on raske. Usutakse, et õmblus- ja käsitöö oskused võiksid aidata neil sissetulekut teenida ning olla eeskujuks ka teistele erivajadustega inimestele. „Lugoro Tutte“ tähendab kohalikus keeles „erivajadustega inimesed annavad endast parima“.

Alates augustist hakkasid grupi liikmed Mondo toel teistele kogukonna erivajadustega elanikele õmblemist õpetama. Õmbluskursusel osalesid viis õpilast: Florence, Mercy, Nighty ja Samuel ja Robert. Õpiti õmblema koolivorme ja riided – särke, pükse, seelikuid ja kleite. Koos käidi vaid kolmel päeval nädalas, kuna kaugemad õpilased sõidavad kohale kätega juhitavates ratastoolides paari tunni kauguselt. Õmbluskursus pälvis tähelepanu ka teiste kogukonna liikmete seas ning grupi juurde tuli õmblemist õppima kaks inimest, kes selle eest tasuvad. Õmbluskursuste pakkumine on grupile võimalus teenida lisasissetulekut, mis aitab maksta töötoa ruumide üüri. Järgmisel nädalal jõuavad Gulusse Mondo toetusel soetatud elektriline õmblusmasin ja kudumismasin. Grupi peamine sissetulek tuleb koolivormide õmblemisest ning elektriline masin tõstab oluliselt toodete kvaliteeti ning võimaldab neid müüa kallimalt.

Gulu blogi

Lugoro Tutte grupi juht Okot näiteb Janetile, kuidas võtta täpsemaid mõõte koolivormi jaoks.

Ka kudumistöö suurimateks klientideks on kohalikud koolid, kuna koolivormi juurde kuulub tavaliselt ka soe kootud vest või kampsun. Praegu on grupil üks töötav kudumismasin, aga oskused on olemas neljal inimesel. Hoolimata oskustest ei saanud grupp koolide tellimusi täita, kuna masinal saab korraga töötada vaid üks inimene ning üksinda ei jõua tellimust õigeaegselt valmis. Kahe masinaga on tootlikkus poole kiirem.

Hetkel viibib Gulus kolme nädalasel visiidil Mondo vabatahtlik Enrico, kes aitab liikmetel uusi turunduskanaleid leida ning luua logo. Lisaks valmistatakse koos ette järgmisel nädalal toimuvat töötuba, mil Gulusse sõidavad külla kolm liiget riigi pealinna Kampala erivajadustega inimesi koondavast õmblusgrupist Kampala Disabled Initiatives. Töötoa eesmärgiks on edendada vastastikust koostööd, kuid töötoas esinevad ka kaks välisesinejat, kes jagavad enda kogemust toodete müümisest välismaale, organisatsiooni raamatupidamisest ja juhtimisest üldiselt.

Mondo toetab erivajadustega inimeste ühistulist tegevust ja väikeettevõtlust Ugandas, mida rahastab Välisministeerium arengukoostöö vahenditest.

Tekst Siisi Saetalu, fotod Enrico Barone

VAATA KÕIKI UUDISEID

Mondo lõi Ukraina sisepõgenikele talveks paremad majutustingimused

26.03.24

Mondo renoveeris ja pakkus talvitumisabi kümnele majutuskeskusele Ida-Ukrainas, kus elavad sajad kodudest lahkuma sunnitud sisepõgenikud. Turvalised ja soojad keskused aitavad neil talve üle elada ning loovad paremad eeldused toimetulekuks. Toeta Mondo kaudu Ukrainat annetusega siin või ulata abikäsi Ukrainale heateokingitusena. Liudmyla Ivanivna on viimased aasta aega elanud Harkivi majutuskeskuse toas number 403. “See ei olnud
LOE EDASI
VAATA KÕIKI