Sotsiaalne ettevõte “Pop Up Café” Ugandas

Finantskokkuvõte-Pop-Up-kohvik-2012-20142012. aasta oktoobris avas MTÜ Mondo Uganda pealinnas Kampalas eestlaste toel sotsiaalse ettevõttena kohviku, mis pakkus tööd erivajadustega noortele. 2014. aasta jaanuaris langetati otsus majanduslikel põhjustel kohvikuprojektiga mitte jätkata.

 

Tööd puuetega noorte iseseisva toimetuleku toetamiseks Ugandas jätkab Mondo sotsiaalse ettevõttena töötavas õmblustöökojas Kampala Disabled Initiatives ning partnerkooli NoveBluesky Internationali juurde loodud tootmisüksuses.

 

Pop Up Cafè oli väike 30-kohaline kohvik Kampala keskklassi elamurajoonis Ntindas, kus töötas kuus erivajadusega kohalikku noort, kokk, majahoidja ning ettekandja. Lisaks kohvile pakuti kohalikke ja lääne sööke ning müüdi erivajadustega noorte valmistatud käsitööd.

 

Kohvikut juhtis äriühing Pop Up Limited ning kogu ettevõtte tulu investeeriti ettevõtte edendamisse. Pop Up Ltd´l oli kuus liiget – Kampala füüsilise puudega laste kooli õppealajuhataja abi Sam Okiring, Bluesky erivajadustega õpilaste kooli juhataja Godwin Kaswarra, Eesti vabatahtlik Siisi Saetalu, Kampala füüsilise puudega laste kooli direktor Joy Mwesigwa, Kampalas elav Hollandi ettevõtja Sander van Zanten ning vabatahtlike organisatsiooni Ugandan Pioneers Association juht Samuel Wadimba. Ettevõtte igapäevast tegevust juhtis kolmeliikmeline juhatus, kuhu kuulusid Sam, Godwin ja Siisi.

Projekti viis ellu MTÜ Mondo. Projekti initsiaatoriks oli Jüri Saarma, kes on töötanud Ugandas vabatahtlikuna ja omab 20-aastast ärikogemust nii Eestis kui rahvusvaheliselt. 2012. a aprill-detsember viibis Ugandas Eesti välisministeeriumi toel vabatahtlik Siisi Saetalu, kelle ülesandeks oli üheskoos kohalikega kohvik avada. Kohviku avamisest loe lähemalt Siisi blogist siit. 2013. a aprilli-jaanuar 2014 oli kohviku juures vabatahtlik Aliine Lotman. Loe tema blogi siit.

 

Erivajadustega noored kuuluvad Ugandas riigi kõige haavatavamasse rühma. Selleks on kaks peamist põhjust:

  • negatiivsed eelhoiakud ja tõekspidamised – tihti arvatakse, et erivajadustega lapse sünd on perekonna välja teenitud häbiplekk, mistõttu kiputakse neid lapsi varjama ja elust kõrvale hoidma, halvimal juhul ka hülgama;
  • erivajadustega laps on suurte perede esimene kokkuhoiukoht – Kui puudub võimalus kõiki lapsi kooli saata, saadetakse eelisjärjekorras terved (ja poisid).

Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) 2009. a hinnangul on Ugandas kokku 5 mln puuetega inimest, kellest 3 mln on noored. Riik sellesse sihtrühma sisuliselt ei panusta, Sotsiaalse Arengu ja Soolise Võrdõiguslikkuse ministeerium on Ugandas kõige vähem rahastatud. 2011. aastal toetatakse riigieelarvest erivajadustega inimesi 0,2 euroga (ehk 2,9 krooniga) inimese kohta. 2010. aastal toetas Uganda valitsus 27 erivajadustega noorte gruppi kokku 30 mln šillingiga (alla 10 000 €), et noored saaksid käivitada ettevõtteid ja projekte.

 

Loe kohvikuprojekti käigust ja lõpetamisest lähemalt allolevatest dokumentidest:
Pop Up kohviku kokkuvõte 2012-2014
Lisa: Finantskokkuvõte Pop Up kohvik 2012-2014