Saaremaa hoiu-laenuühistu eestvedaja aitab käima lüüa põllumajandusühistu Keenias

Eestis hoiu-laenuühistuid uurinud ja edendanud Kaie Laaneväli aitab Keenias Shianda külas käima lüüa naiste põllumajandusühistu, mis pakub sissetulekut ja tuge nii oma liikmetele kui teistele  piirkonna puudustkannatavatele peredele.

Lääne-Keenias asuvas Shianda külas tuntakse eestlasi hästi – kohalikke naisi koondav organisatsioon Wefoco on tänu partneritele Eesti MTÜst Mondo saanud ära teha nii mõndagi. Sel kevadel avati üheskoos Mondo vabatahtliku majanduseksperdi Kaie Laaneväliga põllumajandusühistu, mis lisaks liikmetele sissetuleku pakkumisele tagab piirkonnas ka stabiilsema toiduvaru ning toe puudustkannatatavatele peredele. 

Varasemalt Saaremaa hoiu-laenuühistu nõukogu esimehe ametit pidanud Laaneväli sõnul on ühistu loomine piirkonna põllupidajate jaoks suur samm edasi: “Kuna siinsetele põllumeestele on suureks probleemiks just see, et vahendajad üritavad neil pahatihti “nahka üle kõrvade tõmmata”, pakub ühistu just võimalust vabaneda vahendajate mõjust ning küsida oma toodangu eest õiglast hinda.” Laaneväli lisas, et ühistust saadav stabiilne sissetulek annab põllumeestele ka julgust tootmisesse investeerida ning võtta kasutusele kaasaegsemad põlluharimistehnikad ja kvaliteetsemad seemned.

Aprilli esimestel päevadel Wefoco Multipurpose Co-operative Society Limited nime all registreeritud ühistul on nüüdseks pea sada liiget ning huvi selle vastu on suur. Paljud värsked liikmed on varasemalt osalenud ka Mondo poolt veetavas seemnepanga projektis, kus õpiti ühistegevust ning tõsteti tootmiskvaliteeti. Loodud ühistu üheks sissetulekuallikaks saab tibude ja munade müük ning Mondo toetusel soetatakse inkubaator, mille tarbeks ühistu liikmed annavad mune. Välja hautud tibud müüakse maha ning teenitud sissetulek investeeritakse ühistule lao ehitamiseks. Loodav laohoone annab põllupidajatele võimaluse müüa oma toodang väljaspool koristushooaega, mil hinnad on kõrgemad. Lisaks jagab ühistu kanasid ka piirkonnas elavatele puudustkannatavatele peredele.

Kuigi Shianda on väga viljakas piirkond, on sealgi probleemiks toidupuudus. Kohaliku partnerorganisatsiooni Wefoco direktor Esther Mumia selgitas, et põhjuseks on lähedalasuv suhkrurootööstus: “Kuna suhkruroo kasvatamine pakub põllumeestele näilist rahalist kindlust, siis pannakse kogu oma maalapp ühe viljakultuuri alla. Suhkruroog saab koristusvalmis aga alles 18 kuu pärast ning sellest saadav sissetulek ei kata kogu pere elamiskulusid ja toiduvajadusi. Mondoga koos loodud maisiühistu motiveerib inimesi suhkruroo asemel maisi kasvatama, mida nad saavad ka ise toiduks kasutada. Ühiselt tegutsedes saame ka aidata rohkem puudustkannatavaid peresid.”

Tulevikus on ühistul plaan ka maisi töötlema hakata, et toodangule lisandväärtus anda – see suurendab omakorda liikmete sissetulekut. Plaanis on ka asutada oma ühistupank, mis pakuks liikmetele võimalust soodsa intressiga oma raha hoiustada ning vajadusel sihtotstarbelist laenu taotleda.

 

Põllumajandusühistu loomine toimus projektide “Jätkusuutliku toimetuleku nimel – ettevõtlus-ja haridusprogramm Mondo sihtriikides Aafrikas” ja “Vabatahtlikud Aafrikasse ja Aasiasse” raames; projekte toetab Eesti välisministeerium arengukoostööks ette nähtud vahenditest.

 

 

Lisainfo:
Riina Kuusik-Rajasaar

MTÜ Mondo arengukoostöö suuna juht

+372 56 98 3050

riina.kuusik@mondo.org.ee

 

 

 

20.04.2015

VAATA KÕIKI UUDISEID

TEISED UUDISED

Pae Gümnaasiumi õpetaja koolitab Ukrainas kolleege

15.03.2018

15. märtsil algas Ukrainas maailmahariduse ja inimõiguste koolitus Luganski oblasti õpetajatele. Koolitus algab Kiievis ja jätkub Tšernigevis ning kestab kokku neli päeva. Eesti kogemusi annab edasi Tallinna Pae gümnaasiumi õpetaja Pavel Alonov, kes tutvustab MTÜ Mondo koostatud materjalide põhjal ukrainlastele maailmakodanikuhariduse meetodeid. Pavel Alonov osaleb Ukrainas koolitajana juba kolmandat korda. “Põhjuseid, miks tulen Ukrainasse koolitama,
LOE EDASI